Renovace koupelny

Rekonstruovat koupelnu bývá jednou z nejdražších renovací v byte či domě. O první místo se poprala s rekonstrukcí kuchyně, kterou dnes bezpečně finančně zaštiťují obchody s nábytkem, které si cenově konkurují. Pokud Vás taková renovace čeká v novém útočišti, vždy si řádně promyslete, zda máte dostatek financí na renovaci koupelny. Pokud je otázka peněz vyřešena, zamyslete se důkladně nad kompozicí nábytku a sanity ve Vaší nové koupelně. Dnes je velmi moderní mít velkou koupelnu spojenou se záchodem, se sprchovým koutem a vanou, dvěma velkými umyvadly u honosného zrcadla.

Než si začnete navrhovat novou místnost, je potřeba si zjistit, jaké materiály jsou použity ve zdi, popřípadě z čeho jsou příčky koupelny i celého bytu - do sádrokartonu se totiž bude jen velmi nesnadně montovat těžká horní skříň apod. S tím souvisí úložný prostor. Pokud chcete mít ručníky, osušky a ostatní hygienické potřeby po ruce, musíte zvážit možnosti uskladnění Vašich věcí - skříně a police - jejich umístění, váhu a velikost.

Jak zvolit vhodnou dispozici koupelny

Vždy si musíte uvědomit, na jak dlouho bude Vaše rekonstrukce koupelny nebo rekonstrukce celého bytu vůbec Vaší záležitostí. Pokud se do pár let budete chtít stěhovat, je jednoduché řešení dispozice levnější a tedy pro Vás efektivnější. Pokud v nové koupelně plánujete žít delší dobu a založit v novém bytě či domě rodinu, je na místě uvažovat o dostatečném prostoru, vaně i sprchovém koutu najednou. Stejně tak se zamyslete nad WC. Pokud je Vaše rodina alespoň tříčlenná, je lepší mít záchod oddělený.

Jak využít co nejefektivněji místo v koupelně

Koupelna z pravidla nebývá největší místností bytu, to ovšem neznamená, že se do ní nemůže vejít spousta věcí. Záleží jen na správné organizaci skříněk, šuplíků a poliček. Nejvýhodnější je mít zásuvky spíše u země - pro takové běžné věci jako jsou ručníky, osušky, hygiena apod. Věci, které do koupelny take patří, ale sáhnete po nich jednou za čas, můžete s klidem umístít na poličky a závěsné systémy ke stropu.

Jaké materiály by měly být použity v koupelně

Ve sprchových koutech jsou velmi populární mozaikové obklady, dlažba na podlahu je rozhodně nejvhodnějším podlahovým materiálem renovované koupelny. Co se týče stěn, dlažba si stále drží prim, nicméně ji pomalu začínají vystřídávat speciální voděvzdorné nátěrové barvy. Koupelna je pak veselejší a i finančně to vyjde o něco lépe - už je proto, že natírání je zpravidla levnější. Ve sprše volte baterii, sprchu i odtok tak, jak bude vyhovovat nejen designu nové koupelny ale i co se údržby týče. Nebojte se být kreativní, mít obrazy a jiné "cetky" v koupelně je stále oblíbenější - koneckonců vylézt po dlouhém dni ze sprchy a připadat si na první pohled jako doma, je k nezaplacení.