Roleta či žaluzie?

Hledáte vhodné zastínění nebo zatemnění oken? Vybíráte mezi roletou a žaluzií a nevíte si rady? Následující článek vám pomůže zodpovědět základní otazníky. Žaluzie i rolety existují v různých variantách. Při rozhodování se zaměřte především na funkci a estetiku. Velkou roli hraje to, zda se má plánované zastínění stát také interiérovým doplňkem nebo zda má být co nejvíc nenápadné. Zvážit byste měli také finanční stránku věci, náklady se mohou pohybovat od několika stovek po tisíce.

Hledáte-li náhradu klasických závěsů, pak doporučujeme buďto klasické interiérové horizontální žaluzie složené z tenkých lamel, vyrobených z kovu či dřeva nebo klasické látkové či římské rolety. Na trhu je k dostání velké množství barev a jejich odstínů, takže jimi snadno dotvoříte a zútulníte jakýkoli prostor. Naopak, pokud hledáte alternativu ke klasickým záclonám, doporučujeme zvolit rolety z poloprůhledných materiálů. Všechny zmíněné varianty můžete ponechat samostatně nebo doplnit klasickými závěsy. Do kanceláří, pro atypická okna a okna velkých rozměrů se hodí vertikální žaluzie, které jsou složené z širokých látkových proužků voděných ve vodorovné liště.

Chcete-li zastínění oken pojmout spíše nenápadně, je dobrým řešením žaluzie "ušitá" na míru. Ta je potom na pevno upevněna k okennímu rámu či umístěná mezi okenní tabulky. Dalším možným řešením jsou exteriérové rolety či žaluzie umístěná zvenku. Ovládá se zevnitř motorově či mechanicky. Tato varianta bývá nejnákladnější. V případě, že si nebudete vaším výběrem i nadále jisti, neváhejte a obraťte se na odborníka, například bytového designéra, bez ohledu na to, zda se rozhodnete zařídit celou věc sami návštěvou hobbymarketu či obchodu s nábytkem nebo se obrátíte na specializovanou firmu.