Bambusové ponožky

Bambusové vlákno a vůbec výrobky z něj si oblíbil celý svět až koncem 20. století. Švýcaři přišli před pár lety s nápadem jak extrahovat textilní vlákna ze stonků bambusu. Tato vlákna však nebyla zcela ideální pro další výrobní proces, byla velmi nestejnorodá. V roce 2009 byl zaznamenán první pokus o vyrobení příze, avšak až roku 2010 se vyrobila příze, která měla potenciál pro užití v textilním průmyslu. Jedná se často o směs, kde bambusové vlákno tvoří 30 až 70 %. Zbytek tvoří vlna, bavlna, viskóza, polyamid a polyakrylonitril. Vlákno dosahuje jemnosti do 3,6 tex.

Firma Benet pracuje s bambusovým vláknem již od roku 2010. Ponožky vyráběné touto značkou jsou však z 100% bambusového vlákna, které je zpracováno stejně jako viskóza – jedná se tedy o viskózové vlákno z bambusové dřeviny. Dodavatelem je firma Elastex s bohatou tradicí textilní výroby.

Ponožky z takového vlákna jsou velmi jemné, příjemné na omak, mají dobré vlastnosti, jak pro nošení na nohou, tak pro jejich údržbu. Jsou schopné pohlcovat až čtyřnásobné množství vlhkosti oproti bavlně, navíc jsou odolné vůči bakteriím díky složce zvané „bamboo kun“ a mají vynikající schopnosti při neutralizaci zápachu nohou. Pro své kladné vlastnosti jsou vhodné pro děti, alergiky, citlivé lidi a lidi s různými problémy chodidel, protože působí chladivým efektem. Není tedy divu, že se používá i pro výrobu plenek pro malé děti.

Výroba vlákna probíhá následovně:

Z bambusové dřeviny se vyextrahuje celulóza, která se v rostlině běžně vyskytuje. Ta se pak chemicky vyčistí – za pomoci varu. Pak následuje delignifikace – proces, kdy se celulóza zbaví ligninu, hemicelulóz a dalších látek, a tak vzniká čisté viskózové vlákno, v tomto případě 100% bambusové vlákno. Chemický proces, nezbytný pro získání čisté celulózy, by neměl negativně ovlivňovat vlastnosti bambusové dřeviny, je-li dodrženo postupů, které jsou standardně navrženy.

Bambusové ponožky od Benetu

Pro přírodních a ekologicky šetrné zákazníky, ale nejen pro ně, nabízíme ponožky z přírodního bambusového vlákna - enzymaticky extrahovaného přírodního vlákna z bambusového stonku. Vlákno je velmi nepravidelně tvarované, s průměrnou jemností 5.8 dtex (jednotka udávající jemnost – čím vyšší číslo, tím hrubší vlákno) Pro představu např.: přírodní hedvábí má 1,2 až 2 dtex. Díky tvarování a přítomnosti mikroskopických spár zajišťuje bambus úžasnou hebkost a cirkulaci vzduchu.

Složka bamboo kun je veřejnosti známá pro své antibakteriální vlastnosti. Složka je údajně schopna ničit až 90% všech nežádoucích mikroorganismů (údaje nejsou podloženy testy ze strany nezávislých testovacích orgánů – dosud se žádné nedělaly). Nohy uložené do bambusu se mohou rozloučit se zápachem i nadměrným pocením. Vlákno je zcela antialergenní – bambus jako rostlina není ničím hnojen, nevykazuje tedy žádné stopy pesticidů či hnojiv. Jedná se tedy o vlákno z „čisté“ rostliny.

Chladivé a hřejivé v jednom. Tak by se daly charakterizovat ponožky z bambusového vlákna. A jak je to možné? Vlákno je duté, na povrchu má mikroskopické spáry a je jemné téměř jako hedvábí. Krásně dýchá, dokáže pohltit větší množství vlhkosti bez pocitu zpocených chodidel a je tak jemné, že chladí.

Pokud Vás bambusové ponožky zajímají, podívejte se na sortiment českého výrobce Benet